Nezaradené

Spolu so štartom eKasy musíte prejsť na systém on-line registračných pokladníc (ORP) a evidovať všetky svoje tržby cez eKasu. Na to však potrebujete pre každú pokladnicu kód eKasa klient.

Finančná správa už teraz odporúča podnikateľom čo najskôr požiadať o kód čo najskôr. Neznamená to však,že sa musíte ihneď po získaní kódu napojiť na eKasu – v návode vám ukážeme, čo môžete urobiť vopred, bez toho, aby vám okamžite vznikla povinnosť on-line evidovať tržby.

Ako požiadať o kód eKasa klienta

Žiadosti o kód pokladnice podávajte elektronicky cez portál finančnej správy.

1. Prihláste sa do svojej Osobnej internetovej zóny (OIZ) pomocou hesla, elektronického podpisu či občianskeho preukazu s čipom. Ak ešte nie ste v OIZ zaregistrovaní, vybavte to na colnom alebo daňovom úrade. V tom prípade vám príde vhod aj používateľská príručka OIZ.

2. Kliknite na Katalógy a potom vyberte možnosť Katalóg formulárov.

Formulár nájdete v Katalógu formulárov. Zdroj: www.financnasprava.sk

Formulár nájdete v Katalógu formulárov. Zdroj: www.financnasprava.sk

3. Otvorte si formulár „Žiadosť o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient”.

Vyberte formulár, ktorý je na našom obrázku označený červeným rámčekom. Zdroj: www.financnasprava.sk

Vyberte formulár, ktorý je na našom obrázku označený červeným rámčekom. Zdroj: www.financnasprava.sk

4. Vyplňte formulár a nezabudnite v ňom vpravo hore označiť, že žiadate o pridelenie kódu on-line registračnej pokladnice (ORP). Ak žiadate o VRP, zaškrtnite túto možnosť. V tom prípade budete zadávať aj štvormiestny kód, ktorým sa potom budete do VRP prihlasovať. Pozrite si, ako formulár vyzerá.

5. Vo formulári môžete zároveň požiadať o zrušenie daňového kódu elektronickej registračnej pokladnice (DKP ERP). Ak to chcete hneď vybaviť, môžete do formulára doplniť aj dátum, od kedy o zrušenie žiadate. Je však dôležité, aby ste mali ihneď po zrušení DKP pripravenú novú on-line pokladnicu. Inak by sa totiž mohlo stať, že nebudete mať na čom predávať.

6. Formulár on-line odošlite finančnej správe.

7. Úradníci vám kód pridelia približne do piatich pracovných dní. Váš kód nájdete v eKasa zóne vo vašej OIZ. Úradníci kód vložia do sekcie „Autorizované služby”.

Vybavte si inicializačný balíček

V eKasa zóne tiež nájdete zoznam všetkých pokladníc, ktorým finančná správa pridelila kódy, a stiahnete si hneď aj inicializačný balíček (Našim klientom bol zaslaný do mailu.) Ten sa skladá z:

  • Identifikačných údajov pokladnice (alebo identifikačného balíčka) – stiahnete ho v sekcii „Detail pokladnice” napríklad do počítača.
  • Autentifikačných údajov (alebo autentifikačného balíčka) – tie potrebujete zvlášť pre každú pokladnicu, ktorú používate a ku ktorej žiadate o kód pokladnice eKasa klient.

Autentifikačný balíček sa od toho identifikačného líši v tom, že ho musíte najprv vygenerovať a až potom si ho stiahnete do počítača. Pri tom zadávate heslo o minimálne ôsmich znakoch. To si dobre zapamätajte, budete ho potrebovať pri nahrávaní autentifikačného balíčka do ORP.

Oba balíčky si nainštalujte do vašej pokladnice, keď budete chcieť začať on-line evidovať svoje tržby – teda kedykoľvek do 1. júla. Výhoda je v tom, že tesne pred štartom eKasy nebudete musieť čakať na všetky údaje – zatiaľ totiž nie je jasné, ako veľký nával žiadateľov sa tesne pred štartom eKasy objaví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk Slovak
X